Україна відновила обмежений експорт електроенергії, що спровокувало хвилю критики у соціальних мережах.
Відновлення обмеженого експорту електроенергії з України знову викликало хвилю дискусій у публічному просторі, однак вона часто ґрунтується на нерозумінні того, як працює енергосистема.
Про це пише у Facebook доктор економічних наук та керівник енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріана Прокіпа.
Як зазначив експерт, баланс енергосистеми змінюється протягом доби: у певні години виробництво електроенергії може перевищувати споживання, а в інші — навпаки виникає дефіцит.
«У певні години виникає профіцит електроенергії — вдень через активну роботу сонячних станцій або вночі, коли атомна генерація працює, а споживання мінімальне. Цю електроенергію можна або змушувати не виробляти, або продати. Очевидно, що краще продати і отримати для країни валюту», — зазначив Прокіп.
Він пояснив, що в енергосистемі виробництво електроенергії має щосекунди відповідати споживанню, тому при профіциті логічним рішенням є експорт, тоді як у пікові вечірні години може виникати потреба в імпорті.
Водночас навіть за наявності надлишку електроенергії в системі можуть виникати локальні обмеження. Це пов’язано з пошкодженням мереж передачі та розподілу після російських атак, через що іноді складно доставити електроенергію до окремих регіонів.
Нагадаємо, Україна відновила обмежений експорт електроенергії 5 березня після кількох місяців паузи, спричиненої ударами РФ по енергетичній інфраструктурі. Йдеться лише про невеликі обсяги електроенергії, які виникають у години тимчасового профіциту генерації.
Водночас у лютому 2026 Україна імпортувала рекордні обсяги електроенергії — 1,26 млн МВт-год. Попри політичні погрози, найбільшими постачальниками стали дві країни Європи — Угорщина і Словаччина.
Підписуйтесь на канал Типовий Дніпро в Telegram, щоб бути в курсі останніх подій.

